Češka teniserka kažnjena je nakon što je u decembru 2025. godine odbila da pusti službenika doping kontrole u svoj dom, gde je trebalo da bude obavljeno testiranje.
Vondroušova, koja je 2023. godine postala prva nepostavljena teniserka sa titulom na Vimbldonu, tvrdila je da se plašila za svoju bezbednost i da službenik nije poštovao protokol.
Ipak, tribunal je zaključio da 26-godišnja teniserka nije ponudila "ubedljivo opravdanje" za odbijanje testa.
Njena suspenzija traje do 21. juna 2030. godine, ali Vondroušova ima pravo žalbe Sudu za sportsku arbitražu.
Prema antidoping pravilima, odbijanje testa tretira se kao ozbiljan prekršaj, a početna kazna ista je kao u slučaju pozitivnog nalaza.
Vondroušova je tokom saslušanja objasnila da su stres i loše mentalno stanje uticali na njenu odluku, uz zabrinutost za bezbednost.
"U tom trenutku radilo se o osećaju sigurnosti, ne o izbegavanju bilo čega", rekla je Vondroušova.
Pročitajte još: Drama šampionke Vimbldona: Marketa Vondrušova pod istragom zbog dopinga – evo šta ima da kaže
Iz Međunarodne agencije za integritet tenisa poručili su da razumeju da testiranje može da bude neprijatno za igrače, ali da je ono ključno za zaštitu fer takmičenja.
"Bezbednost i dobrobit igrača i naših testera veoma su nam važni. Naši testeri su dobro obučeni, profesionalni, a pol svedoka tokom testiranja uvek odgovara polu igrača", rekla je izvršna direktorka ITIA Karen Murhaus.
Ona je dodala da službenici uvek nose identifikaciju i da igrači mogu dodatno da provere njihov identitet ako imaju bilo kakvu sumnju.
Vondroušova je trenutno 122. teniserka sveta, a ukoliko suspenzija ostane na snazi, na teren neće moći da se vrati pre leta 2030. године.





