Đorčeska je u drugom kolu savladala Portugalku Francisku Žorže rezultatom 2:1 u setovima i stigla na korak od glavnog žreba najprestižnijeg turnira na svetu.
Meč nije bio lak, pošto je Portugalka osvojila prvi set, a veliki izazov predstavljali su i teški vremenski uslovi.
"Današnji meč bio je teži od jučerašnjeg. Način na koji je portugalska teniserka igrala bio je težak za mene, jer ona na ovoj podlozi igra veoma ravno i teško je nositi se sa tim dubokim i brzim lopticama", rekla je Đorčeska i dodala:
"I vreme je danas bilo strašno toplo, ali ja sam dete iz Tetova, tako da mogu da se nosim i sa ovakvim uslovima. I ranije sam igrala na ovakvoj temperaturi i uspevala da izdržim. Sve to zajedno učinilo je današnji meč veoma teškim, ali pošto se završio pobedom, srećna sam."
Đorčesku sada čeka meč karijere protiv Italijanke Lučije Bronceti, trenutno 127. igračice sveta, za plasman u glavni žreb Vimbldona.
"Sada se osećam odlično. Nemam nikakve fizičke ili zdravstvene probleme koji bi me opterećivali pred sutrašnji meč. Najčešće igram svoju igru, ali uvek imamo i neki naš način i šeme sa trenerom, pogledamo narednu protivnicu i onda se dogovaramo kako da igram. Ipak, mislim da sve zavisi od mene", poručila je Đorčeska.
Iako je na pragu ostvarenja velikog sna, Lina ne želi da dozvoli da je ponese euforija.
"Ne gledam na taj meč kao na nešto drugačije, već kao na svaki drugi koji sam igrala, bilo u Skoplju ili u Srbiji. Trudim se da se ne opterećujem njegovom važnošću", rekla je Đorčeska.
Makedonska teniserka će odlučujući meč igrati u četvrtak oko 14 časova po srednjeevropskom vremenu. Pobedom bi Đorčeska postala prva teniserka iz Makedonije koja je zaigrala u glavnom žrebu jednog Grend slema.
Sve to dolazi u izuzetno emotivnom trenutku, pošto je Lina pre samo mesec dana ostala bez oca Vladimira Đorčeskog Cipe, odbojkaške legende Makedonije.
Đorčeski je preminuo 24. maja u 66. godini u rodnom Tetovu, gde je i sahranjen.
Karijeru je počeo u Jugohromu, odakle je posle dve godine prešao u Rabotnički. U tom klubu proveo je pet sezona, isto toliko igrao je i za Vardar, a zatim je izgradio internacionalnu karijeru.
Cipa je nastupao za Barselonu i grčki Aris, da bi se u završnici karijere vratio u Makedoniju i ponovo zaigrao za Vardar i Jugohrom.
Za reprezentaciju Jugoslavije odigrao je 48 utakmica, dok je posle osamostaljenja Makedonije bio prvi kapiten muške seniorske reprezentacije, za koju je igrao pet godina.
Zato ovaj meč za Linu Đorčesku nije samo borba za Vimbldon, već i trenutak u kom igra za sebe, porodicu i celu Makedoniju.






