Marketa Vondrušova suspendovana je sa na četiri godine zabrane bavljenja tenisom. Sve zato što je u decembru 2025. godine odbila da pusti službenika doping kontrole u svoj dom gde je trebalo da je testira. U obrazloženju su naveli da "nije ponudila dovoljno ubedljivo opravdanje za odbijanje testa".
Biće suspendovana do 21. juna 2030. godine i ima pravo da se žali Sudu za sportsku arbitražu u Lozani. Još uvek nije odlučila šta će da uradi, ali je na društvenim mrežama napisala dirljivo i emotivno pismo. Pismo prenosimo u celosti:
"Nisam nikada ni pomišljala da ću napisati nešto ovako. Iskreno, ne bih nikome poželela da proživi ovo što sam proživela prethodnih nekoliko meseci. Buđenje svakog jutra sa nesigurnošću, strahom, osećajem da gubiš kontrolu nad svojim životom. Teško je pronaći prave reči. Bilo je iscrpljujuće i bolno za mene u prethodnom periodu. Uticalo je to na mene mnogo više nego što sam mogla i da zamislim. Tenis je ceo moj život, od momenta kada sam kao mala devojčica uzela reket u ruke, kroz treninge, povrede, povratke i momente i kojima sam samo maštala. Dao mi je sve i ja sam mu sve dala.
Nikada se nisam dopingovala, nikada nisam bila pozitivna na testu. Tokom cele svoje karijere. Prošla sam kroz bezbroj doping kontrola i uvek sam na teren izašla sa čistom svešću. Samo tri dana posle incidenta koji mi je zauvek promenio život sam opet bila testirana i rezultat je bio negativan, kao i svaki test pre toga. Poslednjih sedam meseci bili su najteži u mom životu. Sedam meseci čekanja, nesigurnosti, borbe i nade da će sve da se završi dobro. Umesto toga postali su meseci ispunjeni strahom, beespomoćnošću i iscrpljenjem. Period u kom sam morala da otvorim svoj privatni život na način na koji ga većina ljudi deli samo sa najbližima i kada sam radila sve što je u mojoj moći da pokažem da nemam ništa da krijem.
Sarađivala sam, odgovorila na svako pitanje, dala sve što su od mene tražili. Svedočila sam pred tribunalom i dala objašnjenje svega što se desilo, dala sam sve što sam imala. Svaki atom moje energije, snage i vere. U tom periodu sam ispunjavala sve svoje obaveze kao profesionalnog sporitste, davala sam im informacije gde mogu da me nađu i da me testiraju u bilo kom periodu. Svaki test je bio negativan. Ceo ovaj proces me promenio, neprospavane noći, anksioznost, dani kada nisam mogla da funkcionišem normalno. Momenti kada sam se osetila bespomoćno. Osećaj da moja budućnost nije u mojim rukama i nada da je istina dovoljna i da će sve da bude objašnjeno.
Da, ako si iskren, sarađuješ i uradiš sve što možeš, da je to dovoljno. Ali, ponekad nije. Bavljenje profesionalnim sportom znači da prihvataš pravila i kontrolu i to sam uvek poštovala i razumela zašto postoje. Samo bih volela da nikada ne izgube humanu stranu i da oni koji su zaduženi za ta pravila budu tretirani po istim standardima. Bilo je mnogo momenata kada sam osetila da nemam snage da nastavim, zato sam ponosna što se nikada nisam predala i borila se do kraja. Ne znam šta dalje sledi. Poslednjih sedam meseci je na mene ostavilo trag koji neće nestati preko noći. Uzeli su mi radost samopouzdanje, osećaj sigurnosti i ne znam da li ću uspeti da pronađem to ponovo.
Znam da sam uradila sve što je u mojoj moći i da sam uvek delovala savesno tokom celog života. Šta god se desi u budućnosti to ću uvek moći da kažem. Hvala mojoj porodici, prijateljima, svima koji ste stajali uz mene. Pokazali ste mi šta je zaista bitno u životu", zaključila je Vondrušova.
Pročitajte još: Smrt, porez i Čehinja koja se pojavi i pobeđuje na travi
Pročitajte još: Šampionka Vimbldona suspendovana četiri godine!







